Kokybiška burnos higiena – dantų bei dantenų sveikatos pagrindas. Svarbiausia, kad dantimis būtų rūpinamasi kiekvieną dieną. Bet ar žinote pagrindines taisykles, kaip dantys turi būti prižiūrimi? Jei ne, pateikiame keletą patarimų, kurie padės jūsų dantims išlikti sveikiems.
Dantys turi būti valomi kokybiškai
Visų pirma, dantis reikia valyti su dantų šepetėliu bei pasta kiekvieną rytą (po pusryčių) ir vakarą (prieš einant miegoti). Procedūra turi trukti ne trumpiau nei 2-3 minutes. Labai svarbi dantų valymo technika: dantys turi būti valomi vertikaliais šluojamaisiais ar sukamaisiais judesiais (jokiu būdu ne horizontaliais!). Svarbu būti nuosekliam: nuvalyti kiekvieną dantį nuo vienos iki kitos žandikaulio pusės tiek iš vidinės, tiek iš išorinės pusės.
Svarbu pasirinkti tinkamą dantų pastą bei šepetėlį
Pakalbėkime ir apie dantų pastos bei šepetėlio pasirinkimą. Tinkamiausias – minkštas dantų šepetėlis. Svarbu, kad jis būtų reguliariai keičiamas. Dažniausiai nurodomas trijų mėnesių laikotarpis, bet, jei matote, kad šereliai yra nusidėvėję, nusipirkti naują šepetėlį vertėtų ir nepraėjus trims mėnesiams. Dantų pastos pasirinkimas yra kiek platesnis – rekomenduojama rinktis tokią dantų pastą, kuri geriausiai patenkina jūsų individualius poreikius. Jei norite, kad jūsų dantys šiek tiek pašviesėtų, rinkitės balinančią dantų pastą (bet ji negali būti naudojama pernelyg ilgai). Jei jus vargina pernelyg jautrūs dantys, galbūt vertėtų išbandyti dantų jautrumą mažinančią pastą? Jei svarstote, kokia dantų pasta yra tinkamiausia jūsų vaikui, rinkitės vaikiškas dantų pastas: jos ir skanios, ir pritaikytos konkrečiai amžiaus kategorijai. Be abejonės, dantų pastų rūšių yra ir daugiau. Jei nežinote, kokią dantų pastą naudoti, visada galite pasikonsultuoti su savo odontologu. Tiesa, visada reikėtų atkreipti dėmesį, kad dantų pastoje būtų fluoro: jis stiprina kietuosius danties audinius, todėl dantys mažiau genda, rečiau vystosi ėduonis.
Dantų siūlas bei skalavimo skystis – būtinos priemonės burnos higienai
Nepamirškite, kad dantų šepetėliu tarpdančių neišvalysite, todėl ne mažiau svarbu kiekvieną dieną naudoti dantų siūlą ar tarpdančių šepetėlį. Tiek tarpdančių šepetėliai, tiek dantų siūlas skiriasi pagal dydį ir rūšį. Išsirinkite būtent tą variantą, kuris jums labiausiai tinka ir patinka.
Kita būtina priemonė dantų priežiūrai – dantų skalavimo skystis. Jis gali būti gydomasis (gydytojas jį paskiria kaip gydomąją priemonę kokioms nors burnos problemoms spręsti) arba profilaktinis. Pastarieji skalavimo skysčiai puikiai tinka kasdienei burnos priežiūrai. Skalaukite burną po kiekvieno valgymo – taip pašalinsite maisto likučius, užkirsite kelią blogam burnos kvapui, neleisite kauptis apnašoms. Be to, skalavimo skystis daro teigiamą poveikį tiek dantims, tiek ir dantenoms bei burnos gleivinei. Prisiminkite, kad bakterijos kaupiasi ir ant liežuvio, todėl jis taip pat turėtų būti reguliariai valomas.
Profesionali burnos higiena – ne tik dantų akmenų nuvalymui
Jei burnos higiena nėra kokybiška, labai greitai and dantų paviršiaus ima formuotis dantų akmenys. Kadangi dantų akmenys nėra nuvalomi namų sąlygomis, specialių priemonių bei instrumentų pagalba juos galima pašalinti tik odontologijos klinikoje.
Profesionali burnos higiena – tai profilaktinė procedūra, skirta dantų akmenų bei minkštojo apnašo pašalinimui. Juk būtent dantų akmenys bei apnašos lemia, kad dantys pradeda gesti, todėl protingiausia yra užkirsti kelią bet kokios ligos pradžiai. Profesionali burnos higiena naudinga ne tik dėl to, kad pašalinami dantų akmenys bei pigmento apnašas, bet dar ir dėl to, kad yra nupoliruojamas dantų bei plombų paviršius.
Be to, vizitas pas burnos higienistą turi ir kitų privalumų: specialistas įvertins jūsų dantų būklę. Juk pirminėse stadijose pacientas dažniausiai dantų bei dantenų ligų nepastebi. Todėl, jei bus poreikis, higienistas nukreips pas reikiamus specialistus, kurie neleis ligoms plisti. Galiausiai, jei jūs neprižiūrite savo dantų tinkamai, higienistas nurodys jūsų klaidas, suteiks informacijos apie kokybišką burnos higieną, parekomenduos tinkamiausias dantų priežiūros priemones.
Dantų bei dantenų sveikata priklauso nuo jūsų įpročių
Žinoma, neverta ir persistengti. Jei dantis valysitės su dantų šepetėliu bei pasta po kiekvieno valgymo, geresnių rezultatų nepasieksite. Svarbiausia, kad dantys būtų valomi dukart (bet būtinai kokybiškai!), po kitų valgymų užtenka išsiskalauti burną. Jei po ranka neturite skalavimo skysčio, nesijaudinkite, maisto likučius galima išskalauti ir su paprastu vandeniu. Žinoma, dantų būklei didelę įtako daro ir jūsų įpročiai. Turbūt net neverta priminti, kad gausus saldumynų vartojimas bei rūkymas jūsų dantims tikrai nedaro teigiamo poveikio.