Dažnai kreivi dantys kelia psichologinių problemų: bijoma plačiai šypsotis, juoktis, gėdijamasi savo dantų – juk patraukli išvaizda mūsų laikais turi labai didelę reikšmę. Todėl nenuostabu, kad dantų tiesinimas laikui bėgant tampa vis populiaresne paslauga. Dantų tiesinimas – ortodonto specializacija, todėl, jei jūsų sąkandis netaisyklingas ar dantys kreivi, jums prireiks ortodontinio gydymo. Tinkamiausias laikas – paauglystė, bet, jei jūsų tėvai laiku tuo nepasirūpino, nenusiminkite: dantų tiesinimas gali būti atliekamas ir vyresniame amžiuje.
Didžiausią įtaką dantų kreivumui daro genetiniai faktoriai bei pirmieji gyvenimo metai
Tiesa yra tokia: dantų kreivumas dažniausiai yra nulemiamas paveldimumo. Jei tik vienas iš tėvų skundžiasi neteisingai suaugusiais dantimis, yra tikimybė, kad vaiko dantys visgi nebus kreivi. Bet jei abiejų tėvų dantys yra kreivi, greičiausiai tas pats likimas laukia ir jų sūnaus ar dukters.
Ne mažiau svarbūs yra pirmieji vaiko gyvenimo metai. Ar žinote, kad kūdikio žindymas daro teigiamą įtaką jo žandikaulio vystymuisi? Ir atvirkščiai, jei kūdikis nuo pat gimimo maitinamas iš buteliuko, tai neigiamai veikia dantų dygimo procesus (dantys auga kreivesni). Be to, dantų kreivėjimą gali lemti ir tokie įpročiai kaip piršto, pieštuko čiulpimas ar nagų graužimas.
Dantis reikia tiesinti ne vien dėl estetinių priežasčių
Garantuojame, jog daugelis žmonių yra įsitikinę, jog dantų tiesinimas reikalingas vien tam, kad dantys gražiau atrodytų. Bet ar kada susimąstėte, kad kreivi dantys bei netaisyklingas sąkandis gali kelti ir kitokių problemų? Visų pirma, nelygiai sudygusius dantis sunku prižiūrėti (juos sunku kokybiškai išvalyti). Akivaizdu, jei dantys nėra tinkamai išvalomi, jie genda. Antra, gali būti sunku teisingai artikuliuoti tam tikrus garsus (pavyzdžiui, galimas šveplavimas). Trečia, kreivi dantys gali trukdyti atlikti kai kurias procedūras (pavyzdžiui, jei jums reikia dantų implantavimo ar protezavimo, kai kuriais atvejais dantys pirmiausia turės būti ištiesinti). Ketvirta, gali nukentėti maisto kramtymo kokybė. Jei maistas sukramtomas prastai, gali kilti virškinimo problemų. Penkta, kreivai sudygę dantys gali pažeisti burnos gleivinę. Šešta, kai sąkandis yra netaisyklingas, kramtymo krūvys nėra paskirstomas tolygiai, tai lemia, kad kai kurie dantys susidėvi greičiau nei turėtų.
Dantys gali būti tiesinami dviejų rūšių ortodontiniais aparatais
Taigi, kaip dantys yra tiesinami? Lengvesniems atvejams gydyti yra pasitelkiamos nuimamos plokštelės, kurios tvirtinamos prie dantų specialiais kabliukais. Jos yra pakankamai nebrangios ir dažniausiai naudojamos vaikams.
Sudėtingesniems atvejams gydyti naudojami breketai. Tai nedideli dariniai, kurie priklijuojami prie kiekvieno danties ir sujungiami viela. Breketai nėra nuimami visą gydymo laikotarpį (1,5-2,5 metus). Reikia pripažinti, kad gydymas breketais kelia nedidelį diskomfortą. Pirma, maždaug kas mėnesį reikia apsilankyti pas ortodontą, kuris vielos pagalba nukreipia dantis reikiama linkme. Antra, keletą dienų po vizito dantys būna jautrūs, juntamas veržimas, tempimas, erzinimas. Trečia, dantis pakankamai sudėtinga prižiūrėti, bet tai daryti privaloma (kitaip dantys ges). Kita vertus, pasibaigus gydymui džiaugsitės žavinga šypsena, todėl labai greitai visus buvusius rūpesčius pamiršite.
Breketų rūšis pasirenkama pagal individualius poreikius
Breketų rūšių yra ne viena. Odontologas bei pacientas kartu nusprendžia, kurie breketai yra tinkamiausi. Aptarkime pagrindines rūšis:
- Dažniausiai naudojami metaliniai breketai. Jie mažiausiai išvaizdūs, bet puikiai atlieka savo funkciją, be to, jie yra pigiausi. Verta paminėti, kad jų kaina, dydis, patogumas pacientui bei kai kurios kitos savybės gali skirtis.
- Beligatūrinių breketų mechanizmas yra kiek kitoks nei metalinių breketų. Tai lemia, kad dantys yra spaudžiami su mažesne jėga (sumažinama trintis). Yra ir kitų privalumų: lankytis pas ortodontą reikia rečiau, gydymas paprastai trunka keliais mėnesiais trumpiau. Svarbu ir tai, kad rečiau reikia šalinti dantis. Vienintelis minusas – didesnė kaina.
- Estetiniai breketai yra permatomi, todėl ne tokie pastebimi. Bet jie brangesni, ne tokie patvarūs (gali lūžti), juos sunkiau nuimti, be to, gydymo trukmė paprastai yra ilgesnė.
- Visgi net ir estetiniai breketai yra matomi, todėl žmonėms, kurie nori to išvengti, gali būti pasiūlyti liežuviniai breketai. Jie dedami ant vidinės dantų pusės, todėl yra visiškai nepastebimi. Problema ta, kad dantis pakankamai sunku kokybiškai išvalyti, be to, breketai gali trukdyti taisyklingai ištarti kai kuriuos garsus. Žinoma, ir jų kaina yra žymiai didesnė