Dantys

Gražūs dantys ir jų priežiūraDantų dygimas – sunkus procesas, keliantis nemalonių pojūčių. Tai gali patvirtinti ir jauni tėveliai, kurių kūdikiai nemiega naktimis dėl dantų dygymo sukeltų negalavimų, ir vaikai, kurių pieniniai dantys yra pakeičiami nuolatiniais, ir suaugę žmonės, kurie susiduria su protinių dantų augimo keliamomis problemomis. Blogiausia, kad ir išdygę dantys retkarčiais „suserga“ ir turi būti gydomi.

Ėduonis – dažniausiai pasitaikanti dantų liga
Dažniausiai pasitaikanti dantų liga – ėduonis, kitaip dar vadinamas kariesu. Tai kietųjų danties audinių pažeidimai, apimantys keturias stadijas. Viskas prasideda nuo nedidelės, emalį pažeidžiančios kariozinės dėmės, kuri progresuoja į paviršinį, vidurinįjį ir galiausiai į gilujį kariesą.
Pradinėse stadijose pacientai karieso pažeistų dantų net nepastebi. Deja, vėliau simptomai vis ryškėja: pažeisti dantys reaguoja į karštus, šaltus, rūgščius bei saldžius produktus (dantis skauda bei gelia), ilgainiui skausmas stiprėja ir ilgiau trunka. Atitinkamai, darosi sunku tinkamai sukramtyti maistą – tai veda prie virškinimo sutrikimų.

Ėduonį sukelia burnoje esančios rūgštys
Jei apnašos, esančios ant dantų, nėra reguliariai ir kokybiškai nuvalomos, burnos mDikroflora, skaidydama angliavandenius, išskiria rūgštis, kurios lemia, kad iš danties kietųjų audinių yra pašalinami kalcio jonai.
Prie karieso atsiradimo prisideda ir kiti faktoriai: fluoro trūkumas, vitaminų stoka, angliavandenių perteklius, kramtymo funkcijos sumažėjimas, stresas, hormoniniai pokyčiai organizme.
Tiesa, dažniausiai karieso galima išvengti. Beveik visada jis atsiranda tose vietose, kurios nėra išvalomos. Todėl rūpestinga dantų priežiūra gali apsaugoti nuo karieso susidarymo.

Ėduonį būtina gydyti
Ėduonies pažeisti dantys privalo būti gydomi. Kuo ankstesnėse stadijose tai daroma, tuo geriau. Jei kariesas aptinkamas pačioje pradžioje, dažnai užtenka pažeistas vietas patepti specialiomis medžiagomis. Jei kariesas stipriai pakenkė dantims, pažeistos danties dalys turi būti išvalomos ir restauruotos plombinėmis medžiagomis. Jei kariesas nebus išgydytas laiku, prasidės komplikacijos. Viena iš jų – pulpitas.

Pulpitas – danties pulpos uždegimas
Kai kariesas pažeidžia emalį ir dentiną, burnos mikroflora patenka į danties viduje esančius minkštuosius audinius – pulpą. To rezultatas – ūmus arba lėtinis uždegimas. Retais atvejais pulpitą gali sukelti ir kiti veiksniai – infekcija, danties pažeidimas odontologiniais instrumentais ar nekokybiškas danties gydymas, danties traumos.
Vienas pagrindinių pulpito požymių – stiprus skausmas. Iš pradžių dantis gali reaguoti į karštą ar šaltą maistą, bet vėliau prasideda pulsuojantys, itin stiprūs skausmai, galintys išplisti į kitas kūno dalis.  Norint išgydyti pulpitą reikia pašalinti uždegimo pažeistą pulpą ir specialiomis medžiagomis bei instrumentais užplombuoti danties šaknies kanalą. Svarbiausia tai padaryti nedelsiant. Negydomo pulpito pasekmė – dar rimtesnės komplikacijos, pavyzdžiui, viršūniniai pūliniai, periodontitas, sinusitas, periostitas, ostiomielitas, kraujo užkrėtimas ir kitos sunkios ligos.

Protiniai dantys sukelia daugiau žalos nei naudos
Suaugusiems žmonėms ne mažiau problemų nei kariesas kelia protiniai dantys – tai tretieji krūminiai dantys, esantys apatinio bei viršutinio žandikaulio kraštuose. Jie vadinami „protiniais„, nes yra susiję su žmogaus branda: jie išdygsta ne vaikystėje, bet kur kas vėliau – apie 18-25 metus. Deja, išdygus šiems paskutiniesiems dantims, žmogus protingesnis netampa, atvirkščiai, gali kilti įvairių problemų:

  1. Kadangi protiniai dantys išdygsta paskutiniai, jiems gali pritrūkti vietos. Dantų dygimas nėra sustabdomas, bet protiniai dantys gali pradėti stumti greta esančius dantis arba, priešingai, jie bus spaudžiami jau susiformavusių dantų.
  2. Protiniai dantys gali išdygti netinkamoje vietoje, jie gali augti kreivi, pasisukę į kitą dantį. Pernelyg kreivai sudygę dantys gali žaloti burnos gleivinę.
  3. Protinių dantų dygimas yra ilgas ir sunkus procesas. Dažnai patinsta dantenos, jos tampa jautrios ir skausmingos, būna sunku prasižioti, ryti.
  4. Protiniai dantys yra sunkiai pasiekiami, todėl juos sunku išvalyti. Savaime suprantama, tai geriausios sąlygos atsirasti dantų ėduoniui. Blogiausia, kad genda ne tik protiniai dantys, bet ir dantys, kurie yra greta jų.
  5. Net ir iki galo neišdygę dantys gali pradėti gesti: maisto dalelės kaupiasi po dantenomis, sukelia prastą burnos kvapą, uždegimus, infekcijas.
  6. Jei dantis neprasikala, o jį supantis maišelis prisipildo skysčių, gali atsirasti cista.

Kadangi protiniai dantys kramtymo funkcijos neatlieka ir kelia vien tik rūpesčius, protinių dantų gydymas yra betikslis: odontologai dažniausiai rekomenduoja juos išrauti. Žinoma, tai nėra labai maloni procedūra. Po danties rovimo keletą dienų gali būti juntamas diskomfortas: patinusios, skaudančios dantenos. Bet šie nemalonūs požymiai ilgai nesitęsia, be to, yra sėkmingai kontroliuojami medikamentais.
Bet nepamirškite, kad pats danties rovimas yra nuskausminamas. Užvis svarbiausia yra tai, kad kartą pasiryžę šiai procedūrai, pamiršite visus rūpesčius, kuriuos iki šiol kėlė protiniai dantys, ir išvengsite problemų, kurios būtų kilusios ateityje. Juo labiau, kad rauti dantis vyresniame amžiuje yra ne tik sudėtingiau, bet ir padidėja komplikacijų tikimybė.